Aromoterapi, iyileştirici ve psikolojiyi düzeltici etkiye sahip kesin kanıtları bulunan çeşitli kokular yardımıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Eski Mısır kültüründe yaygın olmakla beraber günümüze kadar gelmiştir. Eski Mısır’lılar bitki aromalarının ruh ve fizik sağlığına iyi geldiği gerçeğini savunmuşlardır. Ancak günümüzde farmakolojinin yaygınlamasına geçen süre zarfında aromaterapinin gücü giderek değer kaybetmiştir. Günümüz alternatif tıpta da halen oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı hastalıklarda kullanımının dışında sağlıklı insanın da kullanabileceği uygulamaları içerir. Meditasyon esnasında kullanımı yaygındır.

Bu bitki özleri yağları ayrıca masaj yaparken de yardımcı olarak kullanılır. Bu yağların orjinal bitki özlerinden elde edildiğinden amin olmanız gerekir. Çünkü çoğu aktarlar kimyasal içerikli orjinal olmayan yağlar satmaktadır. Emin olduğunuz veya doktorunuzun tavsiye ettiği bir satıcıdan bu yağları temin edebilirsiniz.

Bitki özleri yağlarının kokusu kan akışını hızlandırır, kas ve eklem ağrıları azaltır, depresyonu uzaklaştırmada yardımcı olur, duygu durum düzenleyicidir.

Bitki özlerinin elde edilmesiyle üretilen kokular hem deri yoluyla hem de havaya karışması ile soluyabileceğiniz şekilde kullanılabilir. Bazı kokular size mutlu olduğunuz anları hissettirerek sizi rahatlatır ve hayal etmenizi kolaylaştırır. Sizi bambaşka yerlere götürebilir. Mutlu hissettiğiniz bir yeri, kişiyi ve zamanı size hatırlatarak huzurlu hissetmenizi sağlayabilir. Kokuların gücü yadsınamaz derecede etkindir. Kokular beynin en çok hatırladığı ve beyni en çok harekete geçiren ara buluculardır. En çok tavsiye edilen ve etkisi görülen uykuya yardımcı kokular şöyle sıralanabilir;

  • Lavanta Yağı; en çok kullanılanıdır. Uyku kalitesinin net bir şekilde artış göründüğü yağdır. Ağrıları azaltıcı, depresyonu azaltıcı, yaraları iyileştirici ve huzursuzluğu giderici etkileri bilinmektedir.
  • Bergamot Yağı; gevşemeyici sağlayıcı etkisi vardır. Ancak güneşe çıkarken sürmemenizi tavsiye ederiz. Güneşe açık olmayan yerlerde kullanabilirsiniz.
  • Papatya Yağı; depresyonu azaltır, ödemi uzaklaştırır, uykuyu destekler, vücudu yeniler ve alerjiye karşı birebirdir.
  • Gül Yağı; antidepresan, sinirleri yatıştırıcı ve migren ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.
  • Limon Yağı; enfeksiyona ve mide problemlerine karşı etkilidir.
  • Okaliptus Yağı; solunum sıkıntısına ve enfeksiyonlara karşı kullanılır
  • Bu yağların dışında kabe samanı (antropogon), ylang ylang, sandal ağacı, çam, mercanköşk, sedir ağacı, kekik, ıtır, kişniş bitkilerinin de öz yağları uykuya yardımcı olan yağların başında gelir.
No Comments Yet

Comments are closed