Ev kadınlarının en büyük dertlerinden biri zorlu temizlik. Temizlik yükünü de düşünmek zorunda kaldığımız için çoğu zaman evimizi zevkimize göre düzenleyemiyoruz. Kulaktan kulağa geçen yanlış bilgiler, temizlemesi zor denilen eşyaların tavsiye edilmesi, ev düzenlemesi ve temizlik hakkında verilen yanlış bilgilendirmeler yüzünden hevesimiz tükenebilir. Halbuki bu sonuçları düşünmek yerine ürünümüzün kullanım talimatını gerektiği gibi yerine getirsek ortaya kötü sonuçlar çıkma ihtimali fazlaca düşer.

Kadınlarımızın en büyük dertlerinden biri zorlu görünen koltuk, halı, yatak gibi bölgeleri silmektir. Baza ve baza başlığı temizliği kadınları düşündüren ve akıllarda soru işaretleri bırakmış yöntemler ile çaresizliğe sürükler. Yapıldığı maddeye göre temizlik stilinin değiştiği baza başlığı temizliği üründen ürüne farklılık gösterebilir. Bunun için kullanılması gereken en iyi yöntemleri ürünün satıcısı tarafından size aktarılması gerekir. Ürünün kullanım talimatında mutlaka buna ait açıklamalar yer almalıdır. Ama yine de baza başlığı nasıl silinir konusunda verilecek tavsiyeler ve yapılmaması gereken uygulamalar klasiktir ve genel olarak şu maddeler ile sıralanabilir;

  • Baza başlığı silmek için kimyasal madde içeren hiçbir sıvıyı kullanmıyoruz. Özellikle deri baza başlıklarında buna daha çok önem vermeliyiz. Çamaşır suyu veya herhangi bir kimyasal temizlik ürünü kullanımı yanlıştır.
  • Deri baza başlığını tahriş edip soyabilecek sert cisimler ile silmiyoruz. Bu açma ve yırtılmalara sebep olabilir.
  • Sıvı lekeler bulaştığında birkaç dakika kağıt veya bez havluyu lekenin üzerine koyarak emmesini bekliyoruz. Hemen silmek lekenin derin dokuya geçişine sebep olarak lekeyi kalıcı hale getirebilir. Bulaşan leke kaybolana kadar havlu değişimi yaparak bekleyip lekenin emmesini bekliyoruz.
  • Temizlikte bol su ile temastan kaçınmalı, baza başlığı silmede sabunlu nemli bezler kullanılmalıdır. Sabunlu bezi direkt olarak temas ettirmeden yalnızca köpüğünü bez yardımı ile alarak silme işlemimizi yapıyoruz.
  • Kurumuş lekeler için bir miktar sıvı ile kuruyan lekeyi yumuşatarak silme işlemimize başlıyoruz.
  • Temizlikte kullandığımız bez renk vermeyen ve tüy, toz bırakmayan bir bez olmalıdır.
  • Baza başlığı temizliğinde hali yıkama makinesi veya kurutma makinesi kullanmıyoruz.
  • Temizlik işleminden sonra kuruması için yeterince havalandırma sağlıyoruz.
No Comments Yet

Comments are closed