Yaşadığımız modern çağda birçok türden yatak takımı üretilmektedir. Tercihe göre çeşit çeşit bulabileceğimiz dilediğimiz yatak takımına sahip olmak artık çok kolay. Uygun fiyata kullanışlı bir yatak odası parçasını satın alabiliyoruz.

Divanlardan çek yatlara, çek yattan konforlu yataklarımıza geçiş yaptığımız bu mükemmel evrede elbette ki en fazla keyif çıkaran eski kuşaklarda yaşamış ve yatakların olmadığı zamanları görmüş büyüklerimizdir. Bu yataklar da tabiki öylece kalmamış. Zamanla yataklarımız, yataklarımızı üzerine yerleştirdiğimiz bazalar, başlıklar üretilmeye başlanmış. Bazaların da kendi arasında rengarenk, çeşit çeşit, boyut boyut farklı olanları yapılmış. Baza, günümüzün ev kadınlarının eşyalarını sığdırmaları adına mükemmel bir icat olması özelliğini korumakta. Nevresimler, yorganlar, yastıklar veya çeyizler nereye sığacak derken bazalar kadınlarımızın imdadına yetişmiştir.

Baza seçimi esnasında tavsiye edilenler;

Baza seçiminde karşımıza birçok tercih edebileceğimiz ürün çıkar. Bunlardan en rahat kullanımı ve en şık görünümlü olanı isteriz. Bazanın boyutuna da içine koymayı dilediğimiz eşyaların miktarına göre kendimizce karar verebiliriz. Dilediğimiz şekil, boyut ve fiyatta ürüne ulaşmak kolaydır. Fakat uzun ömürlü ve kullanışlı bir baza istiyorsak biraz tuzlu olsa da bir defalık kaliteli bir baza almak yeterli olacaktır.

  • Bazanızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bazanın yapıldığı maddeye ve kumaşına dikkat edin. Sürekli silmenizi gerektirmeyecek türden olmasında fayda var.
  • Bazanızın demirleri sağlam ve paslanmaz maddeden yapılmış olsun.
  • Yüke dayanıklı çelikten olsun.
  • Amortisörlerinde emniyeti sağlamak adına kilit mutlaka bulunsun ki rahatça bazanızı açık tutabilin ve ihtiyacınız olan şeyi kolayca arayıp bulun.
  • Bildiğiniz gibi bazanız kapalı kutu gibi bir şeydir. Bu nedenle kendi kendisini havalandırması gerekir. Bu sebeple içerisinde havalandırma kapsülü olmasına dikkat edin. Nem ve rutubeti önlemek adına gereklidir.
  • Kolay temizlik yapılabilmesi adına bazanızı yerle direkt temas eden türden değil, ayaklı olan türlerinden tercih edin. Bu hem toz tutumunu azaltıp hem de şık bir görünüm sağlıyor.
  • Tercihinize göre çift kişilik baza alıyorsanız bazanın ortasında denge sistemi bulunan bazaları satın alabilirsiniz. Bu denge sistemi iki tarafın bazasının beraber açılmasını sağlar.
  • Bazanın amortisörlü olması büyük avantaj sağlar yükü hafifletir. Kapanırken de stoper sistem olan bazaları seçin ki bu özellik sessizce kapanmayı sağlar.
  • Yatağın oynamaması ve sabit kalması adına baza havuz bölümlü olmalı ve yatağı içine almalıdır.
No Comments Yet

Comments are closed