Yenidoğan bebeklik döneminden itibaren başlaması gereken uyku eğitimi aslında ebeveyn ile bebek arasındaki güven temellerinin atıldığı evredir. Çok dikkatli bir biçimde yönetilmesi gerekir. Çünkü uyku eğitiminde atılan her adım bebeğin gelişimi adına bir basamaktır. Yanlış uyku eğitimleri bebeğin ileride bağımlı, huysuz veya sinirli gibi davranış bozukluklarının oluşmasına neden olabilir. Bu dönemde bebeğinizin uyku düzeni kadar kendinizin de uyku düzenini ayarlamanız gerekir. Kendi iş yaşantınıza ve uyku düzeninize göre bebeğinizin de uyku düzenini ortak noktada birleştirmenizde fayda var.

Uyku Saatlerini Belirleyin

Bebeğinizin uyku düzenini her gün aynı saatte uykuya yatırarak sağlayın. Her gün yaklaşık aynı saatlerde yatağa yatırmaya özen gösterin. Gelişim dönemlerine göre her bebeğin günlük uyku seferi farklılık gösterir. 6.aya kadar uykuların günde 2 defaya düşmesini bekliyoruz.

Çevreyi Düzenleyin

Uykuya hazırlık aşamasında bebeğinize uyku saatinin geldiğini fark ettirin. Buna öncelikle evdeki ışık miktarını azaltarak başlayın. Gündüz ise perdeleri çekin, gece ise evdeki ışıkları yavaş yavaş azaltarak kapatın. Evdeki sesleri olabildiğinizce azaltın.

Bebeğinizi uyuturken sabırlı ve sakin kalmalısınız. Sinirli ve sert tutumunuz ona olan güveninizi sarsabilir ve bu da uyku sürecini bozar. Bebeğinizle inatlaşmadan onun karakteristik özelliklerini dikkate alarak uyku planlamasını yapmalısınız.

Uyutma esnasındaki en zor sorun bebeğinizi kendinizden ayırma sürecidir. Bebeğinizi yatağa koyduğunuzda büyük ihtimalle uyanacaktır. Bu nedenle uzmanlar ayırma sürecini desteklemesi adına küçük dokunuşlar ile bebeğinizden ayrılmanızı önerir. Ağladığında hemen kucağımıza almamız ve kucağımızda uykusunu tamamlamasını beklememiz doğru bir uygulama olmayacaktır.

Bebeğiniz bu dönemde size bağımlıdır. Sizden ayrılmak istemez. Sizden ayrılabilmesi için güvende olduğunu hissetmesi gerekir. Öncelikle bebeğinizin uyumak istememesi dışında bir sorunu olup olmadığından emin olun. Örneğin karnı aç mı, bezi temiz mi,  bebek yatağı konforlu mu, bir yeri ağrıyor mu ya da gazı var mı. Tüm bu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra uyutma evresine geçebilirsiniz.

  • Yarım saat öncesinden uyku hazırlığına başlayarak yavaş yavaş bebeğinizi kucağınıza alın ve onun rahatlamasını sağlayın.
  • Bu esnada sesiniz ve kalp atışınızı duyarak rahatlayacaktır. Sizinle temas ediyor olması nedeniyle mutludur fakat yatağına yatırmak her zaman kolay olmayabilir.
  • Çok fazla bekletmeden uykuya dalmaya başladığını gördüğünüzde onu yatağına yatırın.
  • Bebeğiniz anne kucağından farklı bir yerde uyuduğunun farkında olsun ve yerine alışsın.
  • Yatırdığınızda huzursuz olursa birkaç kez kucağınıza alıp yeniden yatırmayı deneyebilirsiniz. Ama en doğru uygulama aranızdaki ilişkiyi koparmadan tam teması engelleyecek uygulamalar olacaktır. Bu bir oyuncak, battaniye, sizin elinizle bedenine dokunmanız vs olabilir. Sakince ninni söyleyebilir ya da pışpışlayabilirsiniz. Öncelikle eliniz bebeğinizin sırtında olsun ve sizin yakınınızda olduğunuzu hissetsin.
  • Uykuya dalana kadar bebeğinizin başında oturun.
No Comments Yet

Comments are closed