Uzun süre uykusuz kalındığında uykunun vücut için vaz geçilmez olduğunu anlarsınız. Yapılan araştırmalara göre bebekli aileler uyku düzeni en bozuk aileler sınıfına girmektedir. Bunun sebebi bebeğin uykusunu takip etmenlerinden kaynaklanıyor.

Yapılan araştırmanın asıl amacı bebeklerin kendi kendilerine uyku uyuyup uyuyamadıklarını öğrenmekti. Araştırmanın sonunda Ferber yönetmi keşfedildi. Bu yöntem dahilinde bebeklerin kendi kendine uyuya bilecekleri öğrenildi.

Çocuklu Aileler Çok Daha Az Uyuyor

Yine yapılan ferber araştırmasına göre bebekli aileler bebek 1 yaşına gelene kadar ortalama 550 saat daha az uyuyor. Bu aileler için geliştirilen ferber yöntemi uyku sorununu en aza indiriyor.

Ancak ferber yönteminin uygulanabilmesi için bebeklerin en az 4 ay dan daha büyük olması gerekiyor.

Ferber Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle bebeğinizin uyku vaktinin gelmesi gerekmektedir. Bebeğinizi uykuya hazırlamanız bu yöntemin başlıca kurallarındandır.

Bebeğinizin uykusu geldiği zamanlarda alışkanlık yaratacak seviyede bazı davranışlarda bulunmalısınız. Kokulu bezle ellerini silmek bu yöntemlerden bazıları olabilir. Bunu bir rutin haline getirmelisiniz. Bebeğiniz ellerinin silindiğini hissdecek ve kokuyu koklayacak. Uyku vaktinin geldiğini anlayacaktır.

Ayrıca bu uygulamaları yaparken rutini bozmanıza sebep olacak olumsuzlukları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. (Pişik, diş çıkartma vb.)

Bebeğinizi uyku moduna hazırladıktan sonra yavaşça bebek yatağına yatırın. İyi geceler dileyerek yanından ayrılın ve bebek odasından çıkın. Yanından ayrıldığınız bebek hemen ağlamaya başlayacaktır. Bu sırada yanına tekrar gitmek için acele etmeyin. 2-3 dakika bekledikten sonra bebeğinizin yanına giderek onu kısık sesle sakinleştirmeye çalışın. Bebeğinizi bebek yatağında yatarken sakinleştirmeniz gerekemektedir. Herhangi bir şekilde ten teması kurmayın ya da kucağınıza almayın.

Ağlamayı kesmesi önemli değildir. Bir süre yanında durduktan sonra tekrar odadan çıkmanız gerekmektedir. Bunu uyuyana kadar tekrar etmelisiniz. Her odadan çıktığınızda bebeğiniz ağlamaya başlayacak ve sizin tekrar odaya girişiniz ve onu sakinleştirmeniz bir diğerinden daha uzun olmalıdır. İlk odadan çıkışınız 2-3 dakika sonra dönüşünüz ikinci defada 3-4 dakika bandına çekmelisiniz. Bir süre sonra bebeğiniz kendiliğinden uykuya dalacaktır.

Ancak bu yöntemi sadece uyku zamanı gelmiş bebekler için yapılması önerilmektedir. Yapılan bu davranış sonucunda bebeğinizin psikolojisi bozulabilir. Ancak Ferber araştırmacılarının bu psikolojik etkiyi yıkmak için  bebeğinizle gün içinde vakit geçirirken çok daha fazla ilgili olmanız yetecektir diye açıklamışlardır.

 

No Comments Yet

Comments are closed