Bebeklik döneminin her evresinde bebeğimize uygun yatak seçimi yaptığımızdan emin olmak isteriz. Bebeğimizin yatağında mutlu olup olmadığını anlamaya çalışırız. Bebeğimiz yatağının rahat olup olmadığı sinyalini belki bize verir ama onun da farkında olmadığı bedensel sorunlara yol açabilecek bir yatakta yatıyor olabilir. Bu nedenle onun sağlığını düşünmek zorundayız ve bebek yatağı seçiminde oldukça titiz davranmalıyız.

Bebeğimizi yetişkin yatağına yatırmaktan kaçınmalı ve sadece özel bebek yatağında uyutmalıyız. Vücudunun iskelet yapısının düzgün oluşması ve yanlış yatak seçimi ile oluşabilecek zararlardan onu olabildiğince uzak tutmalıyız. Bebeğiniz yeni doğan iken ya da 3-4 aylık olana kadar yatağından rahatsız olsa bile size belirti veremez. Bebeklik çağının ilerleyen evrelerinde ağlayarak veya hızlı kol bacak hareketleriyle huzursuz olduğunu anlatmaya çalışır.

Unutmamalıyız ki bebeklerimiz hızlı bir büyüme sürecindedir. Doğduklarında baş boyutu vücut boyutuna göre yetişkinlerden daha fazladır. Bu nedenle baş uygun bebek yatağı seçimi ile korunmalı ve desteklenmelidir.

Eğer uygun yatak seçimi gerçekleşmezse bebeğinizde şu belirtileri gözlemleyebilirsiniz;

  • Bebek ölümleri
  • Omurga sorunları
  • Kafa düzleşmesi
  • Kas zayıflığı
  • Solunum yolları tıkanması

Uykunun Bebek Gelişimine Etkisi

Bebeğimizin büyüme ve gelişmesi için gereken en önemli şart düzenli uykudur. Eğer uykuları sık sık bölünürse ve gerekenden az uyursa gelişimi yarıda kalır. İleride inatçı ve huysuz bir çocuk haline gelebilir. Sürekli rahatsız ve yetersiz bir uyku uyuyan bebek hayatının ileriki dönemlerinde zorluklar yaşar. Bu zorluklar insan ilişkilerinde bile olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Bebek yatağımızın boyutu, gerçekleşen bu hızlı büyüme çağına ayak uydurmalıdır. Yatağın sertliği onun vücut boyutlarının ve ağırlığının ihtiyacını karşılayacak şekilde olmalıdır. Yatağın boyutuna ve sertliğine bebeğin vücut kitle indeksine göre karar verilir. Çok sert veya çok yumuşak yataklarda rahat edemez. Vücudunun şeklini alabilecek kadar üç boyutlu ve esnek olmalıdır. Yatak boyutu beşiği tam dolduracak şekilde olmalıdır. Yatak, mobilyanın içerisinde hareket etmemelidir.

Konforlu ve deliksiz bir uyku için yatağımızın antibakteriyel özellikte olması ve herhangi bir koku, allerjenik madde ve kimyasallardan uzaklaştırılmış doğal malzemeden yapılan bir yatak olması gerekir. Bebeğinizin yatağı toz tutmayan ve havalandırma özelliği olan maddeden seçilmelidir. Nem düzenleyici ve ağırlığı dengeleyici yapıya sahip yataklar tercih edilmelidir.

No Comments Yet

Comments are closed