Bebeklerin hasta olma sıklığının yetişkinlerden daha fazla olduğunu biliyoruz. Onların bağışıklık sistemi henüz daha güçlü olmadığından hasta olma riskleri daha fazladır. Hastalıklara karşı bebeklerimizi korumalı ve onlara sağlıklı çevreyi sağlamalıyız. Bebeklerin en fazla vakit geçirdiği yer şüphesiz yatağıdır. Günün neredeyse yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler. Bu nedenle bebek odası ve bebek yatağı temizliğinde oldukça titiz davranılmalıdır.

Bebek odası temizliğinin temel noktası kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri kullanmamaktır. Kimyasal maddeler alerjisi olan bebekler için çok zararlıdır ya da alerji olma riskini arttırır. Bunun yerine doğal malzemelerle temizliği gerçekleştirmek en güvenli yol olacaktır. Temizlikte karbonat, soda, limon ve sirke katılmış su kullanabiliriz. Bunlar dezenfektan olarak kullanılan doğal maddelerdir. Bebeğiniz zeminde emeklerden kimyasal maddeler ile temas etmemelidir. Ayrıca bu kimyasal maddeler havaya karışarak solunum yolu ile de bebeğinize zarar verebilir. Hazırladığınız suya 3-5 damla sirke gibi doğal maddeleri koymanız yeterli olacaktır.

Temizliğe önce tozları alarak ve odayı süpürerek başlayın. Halıları ve bebek yatağını da iyice süpürün. Zeminin tüm noktalarını silmelisiniz. Odayı tozdan arındırdıktan sonra yerleri silin ve iyice kurumasını bekleyin.

Bebek yatağının mobilyasını düzenli olarak silmeniz gerekiyor. Mikrofiber bez ile doğal dezenfektanlar yardımıyla mobilyaları silin. Sildiğiniz suyu sık sık değiştirmeyi unutmayın. Bebeğinizin yatağını ve nevresimlerini havalandırın. Düzenli olarak yüksek derecede çarşaflarını, yatak kılıfını, yastık kılıfını ve nevresimlerini yıkayın. Deterjanların kokusuz ve kimyasal maddelerin en az olanlarından seçilmesi gerekir.

Bebek odasının pencerelerini, kapısını ve dolaplarını silin. Kullandığınız bezi düzenli olarak yıkayın ve bir temizlikten sonra sildiğiniz bezi atın. Temizlik esnasında pencerelerin açık olması ve odanın havalandırılması önemli. Perdeleri ve halıları belirli aralıklarla yıkayın.

Eğer  bebeğinizin ayrı bir odası yoksa ortak yaşadığınız odanın tüm eşyalarını bebeğiniz kullanıyormuş gibi temizlemeniz gerekir. Kendi yatağınızı ve bebeğinizin yatağını aynı anda temizlemelisiniz. Tüm temizliği aynı anda yapmalısınız. Ayrıca bebeğiniz 6.ayına gelmiş ise odasını ayırmanızı öneririz.

Odayı temizlediğiniz anda ve temizledikten sonra havalandırırken bebeğinizi odanın içinde tutmayın. Bebeğiniz tozdan ve rüzgardan etkilenmesin.

No Comments Yet

Comments are closed