Bebeğimizin ilk doğduğu andan itibaren rahat bir yatakta yatması kemik gelişimi için oldukça fazla önem taşır. Bebeğimizin yatak takımı seçimi onun büyüme ve gelişimi için atılan ilk ve en önemli adımlardan  bir tanesidir. Bebekler günün neredeyse yarısından fazlasını uyuyarak geçirir. Bu nedenle rahat ve huzurlu bir uyku için elimizden gerekeni yapmalıyız.

Bebeklerimizin tamamen bizlere bağımlı olduğu bu evresinde yatak seçimi konusunda dikkatli davranmamız gerekir. Çünkü onlar bizlere rahatsız olduklarını söyleyemezler. Kötü yatak takımı seçimleri sonucunda bebeğiniz hırçınlaşabilir, sürekli ağlayabilir ve daha ileri seviyelerde uygun olmayan yatak seçimi sonucu bakteriyel enfeksiyonlar geçirebilir. Siz bebeğinizdeki değişiklikleri anlayamazken aslında basitçe çözebileceğiniz bir durumun farkında olmakta zorlanabilirsiniz.

Bebeğinizin keyifli bir uykuya ihtiyaç duyduğu bu dönemde yatak takımı seçimi onun fiziksel ve psikolojik gelişimini olumlu etkileyerek bebeğinizin daha huzurlu ve güvende hissetmesini sağlar. Böylece bebeğiniz gelişim dönemlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayarak sakin bir birey olarak yetişecektir. Yanlış yatak seçimleri ile sürekli bölünen uykular bebeğinizi rahatsız edecektir.

Ayrıca uyku esnasında salgılanan bazı hormonlardan bahsedelim. Bebeğiniz uyuduğu esnada büyüme hormonu ve melatonin hormonları salgılanır. Bu hormonlar bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler ve büyümesi için gereklidir. Bu yüzden kesintisiz uyku  bebekler için vazgeçilmezdir.

Bebek Yatak Takımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin belirli bir gelişim düzeyine gelene kadar baş, eklem ve kemiklerinin kırılma ve zedelenmeye karşı daha hassas olduğunu biliyoruz. Yatak takımının konforu baş şekli ve kıkırdaklarının sağlığı için doğru seçilmelidir. Bu seçim ileride oluşabilecek omurga ve boyun hasarlarının önüne geçer.

Özel üretilen bebek yatakları ve takımları ne yumuşak ne de sert olur. Bebeğimizin başının yatağa gömülerek nefes almasını zorlaştıracak biçimde olmamalıdır. Yatak takımı düzenli serilmiş olmalı, çukur ve çıkıntılar bulunmamalıdır.

Bebeğimizin yatağının yapıldığı maddeyi incelemeden almamalıyız. Bebeğimize zarar verebilecek herhangi bir kanserojen maddeden üretilen yataklardan uzak durulmalıdır. Ağır boya ve koku içeren yataklara dikkat edilmelidir.

Bebeğimizin yastık seçimi kaç aylık olduğuna göre değişkenlik gösterir. Yenidoğan bebeğin yastık kullanmaması gerektiği kemik gelişimi açısından daha doğru olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Yastık kullanımına 2 yaşından sonra başlanması önerilmektedir.

Bebeğinizin yatağı pamuklu ise bu durum tehlike arz eder. Toz birikimine karşı önlem almanızı gerektirir. Bu nedenle sünger içeren yataklar uzmanlar tarafından daha fazla önerilmektedir.

No Comments Yet

Comments are closed