Bebeğinizin gece boyu uyumaması, uyuduğunda ise sık sık uyanması ve ağlaması, uykusuz gecelerinizin kabusu olabilir. Ne zaman uyanacağını bilmeden uykuya yatmanız, bebeğinizin uyanma ihtimaline karşı tetikte olmanız nedeniyle sizin de uyku sağlığınız alt üst olur. Belki birkaç saat bile olsa uyuması için tüm enerjinizi gece boyu tüketirsiniz.

Öncelikle bebeğiniz sık sık bezini dolduruyorsa geceleri bu yüzden uyanma sorunu yaşayabilir. Bebeğinizin fizyolojik ihtiyaçlarından dolayı ağlıyor olma ihtimalini en başta düşünmelisiniz. Öncelikle tıbbi bir rahatsızlığı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Atesi var mı, kızarıklığı var mı gibi.

En çok karşılaşılan sorunlardan biri gaz birikme sorunudur. Bebeğinizin gaz sorunu yaşamaması için emzirdikten hemen sonra yatağa yatırmamalısınız. Emzirdikten sonra gazını çıkarmalı ve en az 15 dakika sonra yatağına yatırmalısınız. Gazı çıkarılmadan uyutulan bebek uyurken hem gaz hem de kusma sorunları ile baş başa bırakılmış demektir.

Bebeğiniz gelişim dönemine göre ağrı ve rahatsızlık yaşıyor olabilir. Bebek yatağı ve yastığı bebeklere uygun konforlu olmalıdır. Yerinden mutsuz olabilir. Yatağı sert veya aşırı yumuşak ise pozisyonundan dolayı ona rahatsızlık ve ağrı hissi veriyor olabilir. Aklınıza gelebilecek şeylerden birisi de diş çıkartmadır. Bu soruna yönelik doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bebekler bu dönemde ebeveynlerine bağımlı olarak yaşar. Ve sürekli yanında olmalarını ve ona sarılmalarını bekler. Bu nedenle mümkün olduğunca erkenden bebeğinizi ayrı yatağa alıştırmanız gerekir. Bunu gerçekleştirmezseniz yalnız yattığında geceleri sık sık uyanır. Ayrıca bebeklerde uyku eğitimi oldukça hassas bir konudur. Eğitimin başarılı gerçekleştirilmesi gerekir.

Yatak odası sıcaklığı bebeğinizi etkileyen faktörlerdendir. Fazla soğuk veya sıcak değişiklikleri bebeğinizi mutsuz edebilir. Yatak takımlarının terletmeyen, ferah malzemeden yapılmış olması gerekir. Bebeğinizin odasının aynı sıcaklıkta kalması için önlemleri almalısınız. Bebeğinizin üzerine örtü örtmek yerine mevsime uygun kalınlıkta giydirmek daha uygun olacaktır.

Eğer bebeğiniz sütten kesildi ise huysuz olabilir. Süreç biraz zorlu ilerleyecek fakat zamanla alışacaktır. Bu süreçte çok fazla taviz vermeden ona yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekir. Fakat bunu sürekli olarak kucağa alarak değil, küçük temaslarla ve yanında oturarak da yapabileceğinizi unutmayınız.

No Comments Yet

Comments are closed