Bebek yatağı seçiminin bebeğimizin konforu ve güvenliği için önemini anlatmıştık. Peki bebek yatağının güvenli olması ve bebeğimizin uyku güvenliğini sağlamak için neler yapabiliriz bir göz atalım.

Bebek yatağının orta düzeyli yumuşaklıkta ve süngerli olmasına dikkat ediyoruz. Bu onun yatak içerisinde huzurlu olmasını ve kazaların minimum düzeyde kalmasını sağlar. Yatağımız özel eğimli bebek yatağı olmalı ki bebeğimizin midesinden gelebilecek besinler ağzına gelmesin ve onun nefes almasını zorlaştırmasın.

Bebeğimizin yatağının sürekli düzenli, çarşaflarının sıkı olmasına dikkat ediyoruz. Daima sırt üstü yatıyoruz ama beslenmeden sonraki ilk saatler yan şekilde yatırmamızda fayda var.

Bebek yatağı daima gözle görebileceğimiz şekilde ve uzaklıkta olmalı. Bebeğimizin yatak kenarlıklarını örtü ile örtmüyoruz veya parmaklıkları kapatabilecek maddeler ile yatağımızı çevrelemiyoruz. Beşiğimizin içerisinde yalnızca bebeğimiz ve üstünü örtecek örtü bulunmalı. Aslında bu örtüler yerine bebeğimizi yeteri kadar kalın giydirmek veya uyku tulumu edinmek daha da güvenli olacaktır. Kalın giydireyim derken onu rahatsız edecek ve uykusundan uyandıracak kadar kalın giydirmekten bahsetmiyoruz. Örtü kullanacaksak, örtünün alt ucunu yatağın altına sabitleyip üst ucunu da bebeğimizin göğsüne kadar çekmeliyiz. Yatak, etrafı boş ve ferah bir alana konumlandırılmalı. Bebek yatağı üzerine devrilebilecek bir eşyadan uzakta olmalı.

Bebek yatağımız yerde kaymaması gerektiğinden çok hafif olmamalı, mümkünse kaymayan madde ile ayakları desteklenmeli ya da sabitlenmelidir.

Bebeğimizin toza ve bakterilere maruz kalmaması gerekir. Bebek yatağının fermuarlı çıkarılabilir ped ile korunması yatağın ömrünü uzatacaktır. Bebek yatağını temizliğini gerçekleştirmek için yatak pedini çamaşır makinesinde 60 derecede birkaç günde bir yıkmalıyız. Kullandığımız deterjanlar kimyasal içeriği en düşük ve alerji oluşturma riskinden uzak kokusuz olanlardan seçilmelidir. Yıkadığımız çamaşırlar yalnızca bebeğe ait eşyalar ile yıkanmalıdır. İyice kuruduktan sonra yatak pedimizi takmalıyız. Yatağımızın ıslak ve nemli kalmamasına dikkat etmeli, bu yüzden yatağı kendimiz silmemeliyiz. Sıvı geçirmez membrana sahip yatakları tercih etmeliyiz.

Bebeğimizin yatağını pencere önüne konumlandırmamalıyız. Odasını sık sık havalandırmalı, yatağını beşiğinden çıkarıp tozlardan arınmasını sağlamalıyız. Bebek yatağının mobilyasını düzenli aralıklarla mikrofiber bezler ile temizlemeliyiz.

No Comments Yet

Comments are closed