Bebeğimizin uyku ihtiyacı günlük ortalama 12 saattir. Bu 12 saat içerisinde birçok kez uyanırlar. Beyin sinir sisteminin ve vücut gelişiminin hızla gerçekleştiği bebeklikte uyku temel fizyolojik ihtiyaçtır. Bu nedenle bebeğimizin deliksiz bir uyku uyuması gelişimleri için büyük önem taşır. Uzmanlar uyurken salgılanan büyüme hormonunun yeterli salgılanması ve etkili olabilmesi için düzenli bir uykunun sağlanması gerektiğini savunmaktadır.

Uyku ihtiyacı bebeğimiz büyüdükçe azalır. Zamanla uykuda geçirdikleri süre düşmeye başlar.

  • Yeni doğmuş bir bebeğin 16 saate kadar uyuması verimlidir. Günün yaklaşık 14-16 saatinde uyurlar.
  • 3 aylık olana kadar 4-5 saat süresince kesintisiz uyurlar ve acıkınca uyanırlar. Uykunun varlığı neredeyse yarısına düşer.
  • 3 aylık bebeklerin çoğu gece boyunca kesintisiz uyur.
  • Bebekler 4 aylık olduğunda geceleri uyanabilirler fakat yine de gece uykuları sağlıklıdır, kısa aralıklarla gündüz uykuları uyuyabilirler.
  • 6 aylık bebekler gece boyunca uyur ve uyandıklarında kendi kendilerine geri dalabilirler. 14 saate kadar uyuyabilirler.
  • 6 aylıktan büyük bebeklerin çoğu 12 aya kadar gece boyu günlük 11-13 saate kadar uyur.
  • 12 aylık bebek ortalama 13 saate kadar uyur.
  • 1,5 yaşından sonra gündüz uykusu ihtiyacı azalır. Kısa 1-2 uyku periyodu onlar için yeterli olur.
  • 2 yaşına gelen bebek günde 10-12 saat uykuya ihtiyaç duyar.
  • 2-3 yaş arası bebekler harcadığı enerji miktarı arttığı için günlük 1-2 saat arası öğle uykusu uyumalıdırlar.

Bebeğimiz huzursuz olduğunda veya tüm ihtiyaçları karşılandığı halde ısrarla ağlıyorsa uykusu gelmiş demektir. Gözlerini ovuşturma, esneme, gözlerin kızarması veya yaşarması, beslenmeyi reddetme gibi durumlarda bebeğimizin uyku ihtiyacı gelmiş olabilir.

Bebeğinizin uykuya alışması ve kendi kendine uykuya dalmasını sağlamak için kendi yatağına yatmaya alıştırmalısınız. 4-6 aydan itibaren bebeğinizi kendi yatağına yatırıp uykuya teşvik etmelisiniz. Uyandığında kucağınıza almadan ve uykusunu açmadan tekrar geri uyumasını sağlamalısınız. Bunu yanında durarak, ninni söyleyerek, konuşarak ya da sırtını sıvazlayarak yapabilirsiniz. Ancak onu sarsan hareketlerle ve yüksek ses tonuyla yaklaşmanız doğru olmaz. Buna zamanla bebeğinizin durumunu görerek alışacaksınız. 1,5 yaşına kadar mutlaka bebeğinizin yatağını ayırmalısınız. Ayırmadığınız takdirde bağımlılık duygusu gelişir ve bu dönemde gelişen bağımlılık duygusu ileri süreçlerde bebeğinizin zorluklar yaşamasına sebep olabilir.

Gereken uyku saatleri dışında bebeğimizin uyku esnasındaki güvenliğini sağlamak da onun ihtiyaçlarından biridir. Bebeğimizin daima takipçisi olmalı ve onun için en güvenli ortamı ona sunmalıyız.

No Comments Yet

Comments are closed