Binlerce yatak çarşafı, alez, yorgan, yastık çeşitleri arasından en sevdiğimiz ürünü seçip alırız. Bu ürünlerin renk çeşidi bize binlerce seçenek sunmaktadır. Simsiyah bir yatak ürünü renginden bembeyaz olanına kadar her renk mevcuttur. Bazıları huzuru koyu renkte bulurken bazıları da açık renklerde bulur. Fakat uzmanlarca da desteklenen en güzel renklerin açık renk yatak ürünleri olduğu yıllardır söylenmektedir. Özellikle beyaz renk bir yatak seti takımı iç açıcı, kasvetten uzak ve rahatlığı temsil eder. Ancak kullanımı da bir hayli zahmetli olabilmektedir. Beyaz yatak ürünlerimizin rengini ilk günkü gibi korumak mümkün müdür?

Beyaz nevresim takımı kirlendiğinde eski haline getirmek kolay olmayabilir. Koyu renk bir takımda bazı lekeler kendini çok göstermez ve bu nedenle çoğu kez umursanmaz. Koyu renkte umursanmayan lekeler aslında sağlığımızı tehdit edicidir. Bu noktada aslında açık renklerin sağlığımız açısından da daha güvenli olduğunu görmüş oluyoruz. Ama beyaz renk kullanımında oldukça dikkatli davranmamız gerekir. Kirlendiğinde de doğru temizleme yöntemini bilmek ömrünü uzatacaktır. Her lekenin farklı temizleme yöntemi olacaktır.

Beyaz Nevresim Takımı Nasıl Yıkanır?

Beyaz tekstil ürünlerimizi yalnızca diğer başka beyaz çamaşırlarımızla yıkamalıyız. Eğer ilk günkü gibi beyaz kalmasını ve lekelerden arınmasını istiyorsak bu şarttır. Mümkünse beyaz yatak ürünlerini çamaşır makinesinde suda beklettikten sonra yıkamak lekelerin çıkması ve daha iyi temizlenmesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca düşük ısı yerine yüksek ısıda yıkamak beyazlarımızın doğallığını korumasına yardımcı olacaktır. Bunun için en ideal ısı ayarı 60 derecedir.

Çarşaflara Leke Çıkarıcı Sürülür Mü?

Çarşaflarınızda kullanacağınız çamaşır suyu, özel leke çıkarıcı spreyler gibi kimyasal ürünleri direkt olarak sürmek çarşafınızda renk değişikliğine sebep olabilir. Bu yöntemden ziyade çamaşır makinesi kullanmak daha iyi olacaktır. Eğer acil bir durumda mecbur kaldıysanız veya makineye atmadan önce lekeye ön müdahale yapmak istiyorsanız temizlik malzemenizi su ile karıştırarak bir bez yardımı ile sileceğiniz bölgeye temas ettirmelisiniz. Ya da kimyasal çıkarıcılar yerine suya karıştırdığınız sirke de size yardımcı olabilir. Özellikle kurumuş lekeler için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yatağa girmeden önce beden temizliğinize önem verin

Beyaz çarşaf kullananların yatağa yatmadan önce terden arınmış, el ve yüz hijyeninin sağlanmış olması gerekir. Makyajınız var ise uygun bir temizleyici ile çıkarın. Saçlarınızı tarayıp düzenli bir şekilde toplayın.

No Comments Yet

Comments are closed