İlerleyen yaş ile beraber yetişkinlerde görülen uyku sorunları giderek artmaktadır. Bunun nedeni psikolojik ve sosyal çevrenin insana etkisinin artması ve sorumlulukların giderek çoğalmasıdır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocukluk çağına özgü uyku sorunları da mevcuttur. Çocukluk çağı uyku sorunları olarak bilinen bu sorunlar erken çağda meydana geldiği için daha korkutucu görünebilir.

Çocuklarda meydana gelen uyku sorunları tedavi ile düzelebilir. Çocuğumuzda meydana gelen uyku değişiklikleri iyi takip edilmelidir. Çünkü doktor muayenede tamamen öyküye bakarak tanı koyacak ve bu tanıya göre tedavi planlaması yapacaktır. Olay örüntüleri iyice gözlemlenmelidir.

  • Çocuklar yetişkinlere kıyasla yaşadıkları olaylardan daha hızlı etkilenirler. Gün içerisinde yaşadıkları korku,hüzün, endişe gibi duyguları uykularına yansıyabilir. Ve kabus dediğimiz tablo meydana gelebilir. Çocuklarda kabus görme 5 yaş ve altında sık yaşanmaktadır.
  • Bazı çocuklar geceleri yatağından çıkar ve anlamsızca etrafta dolaşır. Bu olay tamamen bilinçsiz gerçekleşir. Çocuğunuz ayıldığında hiçbir şey hatırlamaz. Bulunduğu konumun farkında değildir. Bu durum uyurgezerlik olarak adlandırılır. Uyurgezerlik çocukluk çağında en sık görülen uyku sorunu olarak kabul edilmektedir.
  • Çocuklar uykusundan bir anda ağlayarak ve bağırarak uyanabilirler. Bu durumu çoğu zaman bilinçsiz olarak yarı uykulu şekilde yaşarlar. Bu nedenle olayı sabah olduğunda hatırlamazlar. Uyku terörü adı verilen bu durum psikolojinin en çok etkilendiği ve uykuya yansıdığı durumdur.
  • Narkolepsi dediğimiz uyku bozukluğunda çocuk oturduğu yerde veya bir faaliyet esnasında bir anda uyuyakalır. Gün boyu hiç uyumamışçasına uykulu hissedebilir.
  • Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülen uyku apnesi sendromu, uyku esnasında solunumun kısmi ya da tamamen kesilmesi durumudur. Yaşamı tehdit eden ciddi bir durumdur. Solunumun kesildiği farkedildiğinde çocuk hemen uyandırılmalıdır.
  • Uykuda ayağı ritimli bir şekilde sallama durumu huzursuz bacak sendromu olarak adlandırılır. Uyku bozukluğu olmasının yanında çocuklarda beslenme yetersizliğinden de kaynaklanabilmektedir.
  • Uykuda diş gıcırdatma durumu bruksizm olarak adlandırılır. Dişlerin zamanla aşınmasına neden olur ve zarar vericidir. Çocuklar diş gelişiminin devam ettiği dönemde risk altında kalır. Bu nedenle altta yatan sorunun çözülmesinin yanında dişleri korumak amacıyla özel diş aparatı kullanımı gereklidir.
No Comments Yet

Comments are closed