Bebeğimiz doğduktan sonra uyku düzenimizin alt üst olduğu bir döneme gireceğimizin farkındayız. Onun şikayetlerini dile getirememesi bizlerin yardımlarının eksik kalmasına ne yazık ki sebep olabilir. Ne kadar çabalasak da tam anlamıyla arzularını veya şikayetçi olduklarını anlayamayabiliriz. Bu nedenle bebeğimizin ihtiyaçlarını iyi tanımalı ve gereken tüm şeyleri eksiksiz yerine getirmeliyiz ki bebeğimizin şikayetlerini minimum düzeyde tutabilelim.

Öncelikle yapmamız gereken şey kendi uyku düzenimizi oluşturmak ve bebeğimizin de bu düzene alışmasını sağlamaktır. Uyku düzeni olmayan ebeveynlerin bebekleri de uyku sürecini yeterli sağlayamaz. Bebekler uykuya en ihtiyacı olan dönemdedirler. Bu ihtiyacını ilk sıraya koymalı ve uykusunun en kaliteli biçimde olabilmesi için gerekenleri yapmalıyız. Uyku düzenine alışan bir bebeğin zaman geçtikçe kendi başına uykuya dalması daha kolay olacaktır ve huzursuzluğu da azalacaktır.

Bebeğinizi rahatlatacak uyku öncesi aktiviteyi kendiniz oluşturmalısınız.Bebeğinizi deneyerek tanımalı ve sonucunda sevdiği aktivite ile onu uykuya hazırlamalısınız.Bu aktivite masaj, vücudun herhangi bir yerini sevme, ninni söyleme, masal okuma, müzik dinletme, hafif aydınlık bir ışıkta yan yana uzanma veya ılık bir banyo olabilir.

Uyku kalitesini arttırmanın bir diğer ve önemli şartı bebeğinize uygun yatak seçimi olacaktır. Bebeğiniz yattığı yerden memnun olmazsa uykuya dalma süreci artacak ve sizlerin uykusu da hayal olacaktır. Bebek yatağı özenle seçilmesi gereken yataklardır. Çoğu bebeğin yanlış bebek yatağı seçimlerinden dolayı aniden öldüğünü görmekteyiz. Bebeklerin kafasının gömüldüğü yumuşak yataklar bu ölümlere sebep olmaktadır. Onun güvenliği için orta sertlikte, kafasını koyduğu kısımdan başlayarak ayak kısmına doğru azalan eğimli, terletmeyen yataklar tercih edilmelidir. Ayrıca bebek yatağı o uyuduğu esnada izleyebileceğimiz şekilde tasarlanmalı, dört bir yanı kapalı olmamalı ve üzerine uyurken örtü örtmemeliyiz. Onun yerine bebeğimizi yeterli kalınlıkta giydirmemiz daha uygun olacaktır.

Bebek yatağı doğal malzemeden üretilmiş ve omurgasının şeklini alan yani ortopedik yatak olmalıdır. Bu doğal malzemelerden lateks en çok tercih edilen ve son teknoloji ile ürün çeşitliliği artan maddedir. Bebeğimizin hava akışı yüksek ve terletmeyen bir yatakta yatması onu huzurlu hissettirir.

Bebeğimizin uykusu için ona uygun ortamı hazırladıktan sonra birkaç hafta içerisinde bu düzene uyum sağlayacak ve eğer yerini seviyorsa size zorluk çıkarmayacaktır. Bebeğimizin sağlığına en uygun yatak takımını oluşturduktan sonra sizi ve bebeğinizi kesintisiz uykular bekliyor olacak!

No Comments Yet

Comments are closed