Bebeğinizin en çok vakit geçirdiği yer şüphesiz yatağıdır. Uykuya en çok ihtiyaç duydukları bebeklik döneminde uygun bebek yatağı seçimi onlar için yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Yetişkinlerin yaşadığı yatak konforu sıkıntılarından farklı olarak bebeklerimizin ihtiyaç listesinde daha ayrıntılı olarak düşünmemiz gerekir.

Bebek Yatağı Şekli

Bebeğimizin yatağı özel eğimli olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu yataklar kusma ihtimaline karşı bebeğimizin besin maddelerinin solunum yollarını kaçmasını engellemesi nedeniyle özel eğimli bebek yatağı en çok tercih edilen bebek yatağı şeklidir. Yatak boyutuna bebeğimizin kaç aylık olduğuna veya gelişim düzeyine göre karar verilir.

Bebek Yatağı Malzemesi

Bebekler iskelet sisteminin gelişim döneminde olduğu ve dikkatli davranılması gereken en uygun zamanlarda konforlu bir yatağa ihtiyaç duyar. Bu konfor tüm bedenin ihtiyaç duyduğu şekilde tasarlanmalıdır. Beyin ve omurilik gelişiminin sağlıklı olarak tamamlanması için yatak seçimi çok önemlidir. En iyi bebek yatağı kuştüyünden yapılmış süngerden yapılmalıdır. Kuştüyü yataklar yumuşak dokuludur ve uygun esneklikte tasarlanmış olmalıdır.

Bebek yatağının ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması gerektiğini biliyoruz. Bunun seçimini nasıl yapacağımıza bir göz atalım. Eğer bebeğinizi yatağına koyduğunuzda kafası başta olmak üzere vücudu yatağa gömülüyor ise bu durum sakıncalıdır. Bebeğinizin yatağa gömülmesi size rahatmış hissi verebilir fakat bu durum bebeğinizin nefes alamamasına ve yatak içerisinde rahat hareket edememesine neden olarak nefes almasını zorlaştırabilir. Esnekliği çok fazla olan yatakların bebeğinizin hareket etmesi için fazlaca güç harcaması gerektirdiğini unutmayalım.

Eğer bebeğinizi yatağına koyduğunuzda bebeğiniz pozisyonunu çok fazla değiştirmiyorsa ve zamanla yatağına yatırdığınızda ağlıyorsa yatağında rahat değildir. Yatağı serttir. Bebek yatağı bebeğinizin hareketini kolaylaştırması için biraz esnek olmalıdır.

Bebek Yatağı Kılıfı

Bebeğimizin mide kasları henüz gelişimini tamamlayamamıştır ve kusma sorunları sıkça yaşanır. Bu nedenle yatağı sürekli kirlenebilir. Ayrıca bebeğimizi beslemek her zaman sanıldığı kadar kolay olmaz. Besleme esnasında çevreyi biraz kirletebiliriz. Bu ihtimallere karşı yatağımızın kirlenmemesi ve kirlendiğinde sürekli kendi yöntemlerimizle temizlememek için özel yatak kılıfları kullanmamızda fayda vardır. Fermuarlı çıkarılabilir kılıf ile sıvı geçirmez özellikte yatak kılıfları kullanılmalıdır. Bu kılıfların temizliği kolaydır ve bebek yatağınızın ömrünü uzatır. Fermuarlı kılıfı çıkarıp kolayca makinede yıkayabilirsiniz.

No Comments Yet

Comments are closed