Hepimiz günde kaç saat dinlenmeye ihtiyacımız olduğunu tahmin ederiz. Herkes günlük ihtiyacı olan uyku saatinin farkındadır. Uykusuzluk problemi tüm hayatı alt üst edebilir. İnsanlar arası ilişkiler, sosyal yaşam, iş yaşamı ve aile hayatında problemler yaratabilecek duruma getirebilir. Bu nedenle uyku ihtiyacımızın farkında olmalı ver uyku kalitemizi arttırıcı uygulamalarda bulunmalıyız.

Uyku kalitesinin arttırılmasına, verilebilecek en iyi yatak önerisi ile başlamak gerekir. Bu tavsiye aslında sizin bedeninizi ne kadar iyi tanıdığınıza bağlı olarak fayda gösterir. Yatak seçimi istenilen konfora ve zevke göre farklılık gösterebilir. Bazı bireyler yumuşacık, içine gömüldüğü yataklardan hoşlanmayabilir. Bazıları ise yumuşaklık hissini arar. Ama en iyi yatak ve omurga sağlığı için en faydalı olan yatak orta yumuşaklıkta bir yatak olmalıdır. Fazla yumuşak yatakların hissi güzel olabilse de omurgayı desteklemediğinden ileride sorunlara yol açabilir.

Hayatı boyunca yatak konforuna ulaşamayanlar için tavsiye; visco ve latex yataklar. Son teknoloji ile birlikte daha da geliştirilen ve ihtiyaçları karşılamakta oldukça yeterli olan bu yataklar en iyi yatak önerisi olarak ilk sıralarda yer almaktadırlar.

Visco ve latex sünger içeren bu yatakların istenilen özelliklere uygun ayrı ayrı faydası bulunmaktadır. Visco yataklar, elastik sünger ile omurgayı destekler, vücuda göre şekillenir ve kan dolaşımını düzenler. Visco comfort yataklar birden fazla süngerden oluşan ve her biri ile omurgaya destek sağlayan ürünlerdir.

Latex yataklar hava sirkülasyonu oldukça yüksek kullanışlı yataklar olup omurga sağlığını sürdürmeye yardımcı olur. Yaylı yatak tercih etmek isterseniz de omurga dostu yaylı yataklar mevcuttur.

Eğer terleme veya üşüme problemleriniz var ise yatağınızın kumaşına önem verin. Terleten, hava giriş çıkışı olmayan yatakları kullanmayın. Bu hem sağlığınız hem cüzdanınız için zarar verici olacaktır. Üşüme problemlerine ya da soğuk iklimlere karşı yün kumaş içeren yatakları tercih edebilirsiniz.

Eğer doktor tarafından belirlenen alerji, bel fıtığı, bronşit, astım vb. sağlık problemleriniz var ise doktorunuzun önerdiği yatak önerisi doğrultusunda seçiminizi yapın. Bazı yataklar sertlik ve yumuşaklığına göre, meydana getirildiği ham maddeye göre veya kumaşına göre size uygun olmayabilir. Siz farkında değilken tahmin edemeyeceğiniz bir neden yüzünden hastalık ataklarınız başlayabilir. Özellikle alerjiye yatkın olan bireyler için en iyi baza kimyasal boyamadan uzak olan bazalardır. En kaliteli baza doğal maddeden üretilmiş ağır kokan kimyasal boyamalı maddelerden uzak olanlardır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda sağlığınıza uygun yatağı seçtikten sonra konfor ve uyku kalitenize ya da model seçeneklerine göre alışverişinizi yapabilirsiniz.

No Comments Yet

Comments are closed