Uykumuzun en önemli tamamlayıcılarından birisi yorganlardır. Rahatlığı ile huzur veren yorganlar verimli bir uyku için gereken olmazsa olmaz yatak tekstili ürünüdür. Uyku kalitesinde bu kadar önem taşıyan yorganların kimi zaman farkında olmayız. Uyku esnasında farkında olmadan rahatsız hissettiren durumlardan biri belki de yanlış yorgan seçimlerimizdir.

En iyi yorgan kış günlerinde terletmeden bizi ısıtan ve alerji etkisi yaratmayacak yorganlardır. Çok kalın ve yeterince hava sirkülasyonu sağlamayan yorganlar bizim terlememize sebep olacaktır. Yorgan seçimimizi bedenimize ve yatak odası sıcaklığımıza göre yapmalıyız. Çok kalın yorganlar bizi terletebilir, ince yorganlar da yetersiz gelebilir. Ayrıca unutmamalıyız ki kalın bir yorgan bedenimizi daha fazla ısıtan yorgan anlamına gelmez. Tercihlerimizi belirledikten sonra yorganın yapıldığı malzemenin de bu duruma etkisi olduğunu unutmayalım. Alerjik bir bedene sahipsek yorgan türü antialerjik maddeden yapılan yorganlardan olmalıdır. Yorganların toz tutmaması ve çamaşır makinesinde kolayca yıkanması da aranacak özelliklerdendir.

Sağlığımız açısından yorgan seçimimize karar verdikten sonra hangi yorganın bizi mutlu hissettireceğine karar vermeliyiz. Eski, yıpranmış, sert ve batma hissi yaratan yorganlar yerine yumuşak, hafif, ağırlık hissi yaratmayacak ve vücudumuzda rahat hareket ettirebileceğimiz yorgan türleri arasında seçim yapabiliriz. Yorganımızın boyutuna yatak ölçülerimize ve bedenimizin boyutuna göre doğru karar vermeliyiz. Vücudumuzu tamamen örtmeyen ve üzerimizden kaydığında bedenimizin bir parçası açıkta kalan yorganları tercih etmemeliyiz. Yorganınızın genişliğinin yatak genişliğinden 15-20 cm daha fazla olmasını öneririz.

Yorgan Türü Seçimi

Birçok mağazada da görebileceğiniz en fazla tercih edilen yorgan türleri pamuk, yün ve mikrofiber yorganlardır. Yorgan türünüzün tamamen organik maddeden yapılmış olmasına özen gösterin. Yorgan türü seçimi sağlığın en önemli ihtiyaç olduğunu hatırlayarak yapılmalıdır.

Pamuk Yorgan : Yumuşacık dokusuyla en çok tercih edilen yorgan türüdür. Soğuk havalarda yeterli koruyuculuğu sağlar. Çamaşır makinesinde yıkanmaz, elde yıkamayı gerektirir.

Yün Yorgan: Eskiden bugüne belki de evlerimizde en çok bulunan ve kullanılan yorgan türüdür. Isıtma düzeyi oldukça fazladır. Çok soğuk günlerde en iyi koruyuculuğu sağlar. Elde yıkama gerektirir.

Mikrofiber Yorgan: Günümüzde yeni yeni yaygınlaşan ve satıma başlayan oldukça beğenilen yorgan türüdür. Adı üzerinde çok ince dokumalar sonucu oluşturulur. Bu sayede üst düzey hava geçirgenliği sağlar. Vücut ısısını korumaya yardımcı olarak iyi ısıtır. Terletmez ve yumuşaktır. Çamaşır makinesinde yıkanabilir ve çabuk kurutulabilir.

No Comments Yet

Comments are closed