Sürekli uyku ihtiyacı şüphesiz uyku düzeni için endişelenilmesi gereken bir durumdur. Bu uyku ihtiyacı sürekli devam ediyor ve günlük işlerimizi yapmamıza engel oluyorsa bir uzmana görünmekte fayda var. Uyku ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra uykumuzu düzene sokmak için adımlar atmamız gerekmektedir.

Yatak ve yastık seçimimiz, yatak odası düzenimiz, yatış ve kalkış saatlerimiz, uykuya yardımcı uygulamalarımız, uykuyu sürdürmek için yaptığımız uygulamalar uyku ihtiyacımızı karşılamamız için atılan adımlar içerisinde yer alır. Tüm bu uygulamaları gerçekleştirdikten sonra ve gece uykusunu uyumamıza rağmen hala sürekli uyku halimiz var ise ortada tıbbi bir hastalık durumu olabilir.

Yorgunluk hali ile uyku ihtiyacı ayrımını iyi anlamak gerekir. Yorgunluk, fiziksel olarak az dinlenmiş olmayı işaret ederken uyku ihtiyacı uyumadan geçmeyen halsizlik durumunu tanımlar.  Ciddi sağlık sorunu haline gelen artan uyku ihtiyacı yalnızca uyuyarak giderilir oysa ki yorgunluk dinlenme ile geçen bir durumdur.

Sürekli uyku halinizin sebebi kan değeri değişikliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Şeker, tiroid, anemi gibi rahatsızlıklar uykusuzluğun baş gösterdiği kan değerlerini değiştiren temel hastalıklardandır. Mutlaka bu durumda kanınıza baktırmalısınız. Bunun yanında uyku bozuklukları kümesi içerisinde yer alan huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da uykuyu bölerek gündüzleri uyku hali içerisinde olmanıza sebep olabilir.

Aşırı hareket sonucu sürekli uyku hali olabileceği gibi hareketsizlik sonucu da beden yorgun düşerek uyku haline sizi iter. Her gün yeterli hareket düzeyine erişmeli, çok çalışıyorsak da yeterli dinlenmeye vakit ayırmalıyız.

Narkolepsi Nedir?

Narkolepsi, düzenli uykunun sağlanması veya sağlanamaması durumlarının her ikisinde de ortaya çıkabilen, gündüzleri aniden gelen aşırı uyuma isteğidir. Kişi bazen oturduğu yerde bile birdenbire uyuyabilir. Oldukça ciddi olan bu durum diğer nörolojik hastalıkların belirtisi olabilir. Diğer uyku bozukluklarından kesin sınırlarla ayrılmaz. Uykusuzluk belirtileri gösterebilen birçok hastalık mevcuttur. Ancak uyku isteği birdenbire geliyor ve gündüzleri sık sık tekrarlıyorsa narkolepsiden şüphelenebiliriz.

Artan ve sürekli uyku ihtiyacını iyi tanımlamak gerekir. Uyku halinin süresi ve niteliği iyi gözlemlenmelidir. Aniden gelen uyku atakları kazalara sebebiyet verebilir ve hayatın akışını olumsuz etkiler.

No Comments Yet

Comments are closed