Yatak odası dekorasyonu dinlenebildiğimiz en özel alanda huzuru sağlamada gereken önemli bir ihtiyaçtır. Yatak takımlarımızı dilediğimizce kombine ederek şık bir görünüm yaratmak bizim elimizde. Dilediğimizce hoş bir görünüm yaratarak fazla maliyetli olmadan da yatak odamızı şekillendirebiliriz.

Uygun yatak modelimizi seçtikten sonra yatağımızla uyumlu olan en iyi baza ve en kaliteli baza modellerini aramaya başlarız. Bazı firmalar tüm yatak takımının aynı marka olmasını tavsiye ederken kombine ederek de parçaları isteğimiz ve ihtiyacımıza göre kombine edebiliriz. Örneğin çoğu firma baza satın aldığınızda bazaya uygun baza başlığını da size sunar. Fakat modellerini veya kullanım kolaylığı olmayan baza başlıklarını beğenmeyebiliriz. Bu durumda nasıl seçim yapabiliriz bir bakalım.

Baza başlığı seçimi öncelikle görünüm olarak size hitap etmeli. Baza başlığı yalnızca görünüm olarak yer etmesi nedeniyle kalitesinin çok yüksek olmasına gerek olmadığı düşüncesine kapılır. Ama baza başlığının kaliteli olması da önemlidir. Çünkü biz farkında olmadan baza başlıklarımız da eskir ve yenisine birkaç kez daha para vermek zorunda kalabiliriz.

Yatak odası duvarlarımızın rengine göre, nevresim takımlarımızın rengine göre, yatak ve baza rengine göre baza başlığı seçimimizi yapmalıyız. Tüm yatak takımımızın uyumlu olması bizi senelerce idare eder ve daha mutlu uykuyu bizlere sunar.

İkinci ve belkide en önemli sorunların önüne geçecek durum ise yatak başlığının temizlenebilmesi kolay kumaştan yapılmış olmasıdır. Temizliği esnasında baza başlıklarımız yıpranabilir. Bu nedenle görünümün dışında temizliğini de düşünmeli ve ona göre bir alışveriş yapmalıyız. Deri baza başlıkları en kolay temizlenebilen ürünler olarak bilinir. Oysaki süet baza başlığı almayı dilerseniz de uygun kullanım koşullarında bunları da uzun süre kullanabilirsiniz. Son dönemlerde latex veya visco yastıklı baza başlıkları ilgi çekmekte ve şık görünümüyle tercih edilmektedir.

Baza başlığınız yatak ve baza boyutunuza uygun olmalıdır. Çoğunlukla yatak boyutuna eş değer bir baza başlığı tercih edilir. Baza boyutumuzdan yüksekte kalan baza başlıklar da şık bir görünüme yardımcı olabilir. Kış günlerinde yumuşacık ve sıcak bir his arıyorsanız yastıklı yumuşak, yapıldığı tahta maddeyi kapatan baza başlıklarını seçebilirsiniz. Yatakta oturarak vakit geçirmeyi ve kitap okumayı sevenler için de bu modeller idealdir.

No Comments Yet

Comments are closed