Uyku esnasında meydana gelen garip olaylar başkaları tarafından farkedilir ya da kendimiz tarafından uyanarak kendi garip hareketlerimizin farkına varırız. Bu hareketleri kendi kendimize anlamlandırmaya çalışırız. Bu davranışların bazılarının altında geçici durumlar atarken bazıları da uyku bozukluğu olarak adlandırılır.

Örneğin stresli, kötü olayların yaşandığı bir günün ardından kabuslar görebiliriz. Bu esnada uykumuzda hareketlerimiz aşırılaşabilir. Konuşabilir ya da bağırabiliriz. Bu duruma özgü bir şeyse önüne geçebiliriz. Stresimizi kontrol altına alarak veya kendimizi gün içinde daha az yorarak bunu çözümlendirebiliriz.

Eğer haftalarca süren garip uyku davranışları yaşıyorsak uyku bozukluğu dediğimiz sorunlar yaşıyor olabiliriz. Bu noktada bir uzmana görünmekte fayda vardır. Uyku esnasında yaşadığımız davranışların tümüne parasomnia adı verilir. Uykuda yaşadığımız garip davranışları inceleyelim.

Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik küçük çocuklarda yaygın olarak görülen bir uyku bozukluğudur. Yetişkinlerde de görülebilir. Bu bir nevi nöbet olarak adlandırılır. Kişinin bilinci kapalıdır ve uyandırması zordur. Güçlü bir şekilde odaklanmıştır ve etrafta gezinme şeklinde hareketleri vardır.

Kişi uyurgezerlik esnasında yemek yeme gibi günlük işlerini de yerine getirebilir. Uyandığında ise gece yaşadığı olayları hatırlamaz.

Uykuda Korku Nöbeti

Rüyaya bağlı olmaksızın nedensiz şekilde uykudan bağırarak uyanma durumudur. 4-13 yaş çocuklarda görülme sıklığı fazladır.

Uyku Esnasında Konuşma

Konuşmalar genelde anlaşılmaz olabileceği gibi anlaşılır ve net biçimde de olabilir. Çevredeki insanlar yanındaki gece konuşmaları nedeniyle ürkebilirler. Bu konuşmalar uzunca cümleler kurulmuş hatta tartışma tarzında olabilir.

Uykuda Düşme Hissi

Çoğumuz uyurken yüksek bir yerden düşüyormuş hissini yaşamışızdır. Bu durum bilim adamları tarafından uyku bozukluğu sınıfında sayılmamaktadır. Bazı psikolojik faktörlerin veya nikotin, kafein kullanımı gibi çevresel faktörlerin etkisi ile oluştuğu varsayılmaktadır.

Uykuda Aşırı Hareketlilik

Uykudaki hareketlilik birkaç nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Uykunun non-rem ve rem evrelerini biliyoruz. Rem uyku bozukluğu dediğimiz durumda birey rüyaların en yoğun olduğu dönemi yaşar. Bu durumdaki hareketlilik rüyalardan kaynaklıdır. Uyku bozukluklarının genelinde harekette artış vardır. Kişi agresif ve anlaşılmaz davranışlar gösterebilir fakat kendine ve çevresine zarar verecek davranışlarda bulunduğu henüz görülmemiştir.

Uyku bozukluklarının çoğunda artı olarak hareketlilik görülebilir.Ancak uyku bozukluğu dediğimiz tıbbi durumun dışında bazı çevresel faktörlerin etkisiyle de ara sıra uykumuzda hareketlerimizde artış görülebilir. Bu çevresel faktörler stres, depresyon,alkol, nikotin ve kafeinin dengesiz veya aşırı kullanımıdır. Bazı uyku hapları ya da antidepresanlar da neden olabilmektedir.

Uykuda görülen garip davranışlara karşı çözüm bulmak ve savunma mekanizmalarını geliştirmek adına mutlaka bir nöroloji uzmanı veya psikiyatriste başvurmak gerekir.

No Comments Yet

Comments are closed