Bahar temizliği ile kışın kasvetini ve birikimini atalım! Keyfimizi yerine getirecek yeniliklere kendimizi açalım. Evin en önemli bölgesi olan yatak odasından işe başlayalım. Günün tamamını güzel geçirmemizi sağlayacak yatak odası ferahlığına sahip olmak uyku düzenimizi yoluna koymaya yardımcı olacak. İyi uyku ve sonucunda iyi geçen bir gün demektir. Yorgun bir günün ardından hoş ve fazlalıklardan arındırılmış yatak odasına sahip olmayı kim istemez ki.

Yaz aylarının başlangıcında toplu bir yatak odası temizliğine karar verdiysek öncelikle kıyafetlerimizi düzenlemekle işe koyulalım. Fazla veya atılacak eşyalardan kurtulma esnasında kış aylarından birikmiş tozlar odaya hakim olabilir. Bu nedenle öncelikle dolap içlerindeki eşyalarımızı düzenlemekle başlayalım. Dolaplarımızı indirelim. Dolaplarımızı hoş kokan doğal temizleyiciler ile sildikten sonra kışlıklarımızı muhafaza etmek istediğimiz raflara kaldıralım. Kıyafetlerimizi askıya asabileceğimiz dolapları tercih etmemiz daha avantajlı olacaktır. Temizlik esnasında odamızın camlarını sonuna kadar açalım. Mümkünse toz tuttuğunu düşündüğümüz kıyafetlerimizi camdan silkelemek sağlık açısından faydalı olacaktır.

Sıra yatak takımı temizliğinde. nevresimlerimizi toplayıp sirkeledikten sonra makineye atalım. Yatak alezi kullanıyorsak uygun temizliğini sağlayalım. Yastık kılıflarımızı çıkaralım. Yatağımızın konumunu bir kez daha isteğimize göre sorgulayalım. Baza kullanıyorsak açıp içinde fazlalık olup olmadığına ve düzenli olup olmadığına bakalım. Baza başlığını kirli ise toz tutmayan bir bez kullanarak ılık su ile silebiliriz.

Yatak Odamızdaki Fazlalıklardan Kurtulalım

Elimize boş bir çöp poşedi alalım. Odamızda gördüğümüz kullanmadığımız veya tükenmiş ürünlerimizin çöplerini toplayalım. Kirli eşyalarımız var ise tümünü bugün yıkayalım. Özellikle perdelerimizi kıştan kalma ise mutlaka yıkayalım. Hayatımızdan kullanmadığımız ve işe yaramayan ürünleri derhal yakınımızdan uzaklaştıralım. Fazlalıklardan kurtulmak inanın sizi rahatlatacaktır.

Şimdi asıl temizliğe geçebiliriz. Elektrik süpürgemizi ve silme suyumuzu hazırlayalım. Yatak odası zeminini güzelce köşeler dahil süpürüp silelim. Komodin, dolap ve yatak arkalarını da kaydırarak temizleyelim. Bazanız ayaklı ise altını temizlememiz kolay olacaktır. Baza alacaksanız bunu göz önünde bulundurun. Dilerseniz duvarlarınızı da silebilirsiniz.

Aslında yazı karşılayacak en güzel yatak odası önerimiz duvarlarınızı farklı bir renge boyamaktır. Duvarınızın yalnızca bir kısmını bile farklı renge boyamam odanıza değişik ve hoş bir hava katabilir. Örneğin kitaplık bölümünüz var ise kitaplığın arka duvarını boyayabilirsiniz.

Temizlik işleminiz bittiğinde odanıza bir göz atın. Yerini değiştirebileceğiniz eşyalar var ise değiştirin ki alışkanlıklarınızın dışına çıkmak daha eğlenceli gelebilir. En sevdiğimiz çiçeği küçük bir saksıda sehpamıza koyalım ve yazı bekleyelim!

No Comments Yet

Comments are closed