Rahat bir uyku için yatak odası eşyaları kadar duvarların renkleri de önem taşır. Renklerin anlamı kişiliğimizi yansıtır. Herkesin kendini en iyi hissettiren rengi bulması gerekir. Günün en önemli ve özel zamanlarını yaşadığımız yatak odasının renkleri de kişinin psikolojisini etkilemede büyük yer kaplamaktadır.

Duvarların renginin önemi kadar yatak odası seti ve duvar rengi uyumunun da olması gerekir. Renk uyumu olmayan bir yatak odası hem gözleri yorar hem de kargaşaya yol açar. Bu kargaşa biz farkında olmadan bizi olumsuz hissettirebilmektedir. Yorucu geçen bir günün ardından herkes rahatlamak ister. Fakat renk tonlarından memnun olmadığınız bir yatak odasında dinlenmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Mavi ; sakinleştirici bir renk tonudur. Dikkat çeken renklerin aksine mavi ve tonları gözleri yormaz. Yatak odası renk seçiminde en çok tercih edilenidir. Tek bir renk olarak duvarları maviye boyamak yerine tonları arasında da geçiş yapabilirsiniz. Örneğin bir duvarı mavi bir duvarınızı mor boyayabilirsiniz. Bu renk farkını özel köşenizde kullanmak o köşeye farklılık getirdiğinizi daha iyi gösterir.

Yeşil ; doğanın rengi olması itibariyle huzurun temsilcisidir. Yeşil renk duvarlarda çok tercih edilmeyen bir renktir. Yeşil rengi yatak odası eşyalarıyla kombinlemek zor olabilir. Çok açık canlı bir yeşil değil de koyu tonlarını kullanmak daha az gözleri yoracaktır. Yine de yeşil tonlarını duvarlarda kullanmak istemezseniz nevresim takımlarınızda,koltuklarda ya da halılarda kullanarak duvarları ten rengi, krem rengi pastel tonlarda boyayarak eşyalarla kombin edebilirsiniz.

Kahverengi-siyah; kişiliğinizi temsil ettiğini düşündüğünüz koyu tonlardaki renk seçimlerinin vazgeçilmezleridir. Güçlü kişiliği temsil eder. Fakat iç karartıcı ve boğan bir renk olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Kendinizi iyi hissettiğini düşünseniz de yatak odasına girdiğinizde daha fazla içinizi açacak bir rengi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kahverengi ve siyah gibi koyu renkleri baza, başlık, dolap veya koltuğunuzda tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kırmızı-sarı-turuncu ; sıcaklığı ve enerjiyi temsil eder. Fakat bu renkler gözleri yoran renklerdir. Bu renkleri çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız yumuşak bir renge boyadığınız duvarın bir bölümünü bu renklere boyayıp daha hoş ve sakinleştirici bir görünüme sahip olabilirsiniz. Örneğin; mor-sarı, mor- turuncu, kahverengi- sarı yatıştırıcı duvar rengi kombinasyonlarıdır.

No Comments Yet

Comments are closed