Uyku problemi yaşayan insanlar tüm yolları denemeden hemen doktora başvururlar. Yaşam stili ve yatak odası düzenlemesini gerçekleştirmeden doktordan yardım istemek maalesef anlamsız kalacaktır. Doktorunuz size sağlığınız için ilaç veya terapi önerecektir. Halbuki bu terapiyi sizler öncelikle yatak odanızda yaratmalısınız. Yatak odanızı daha sağlıklı hale getirmeden kullandığınız ilaçlar sizi yalnızca bu ilaca bağlı tutacak ve asıl yapmanız gerekenleri atlayacaksınız.

Uykusuzluk gibi uyku problemleri veya astım, bronşit,bel fıtığı gibi tıbbi problemler yaşıyorsanız ilk işiniz yatak odası düzenini değiştirmenizdir. İşe geniş çaplı bir temizlikten başlayın. Daha sonra yatak seti ve aksesuarlarınızı gözden geçirin. Size en uygun yatak ve yastık kullanıp kullanmadığınızı sorgulayın. Tüm odayı toz ve kirden arındırdıktan sonra yenilenmesi gereken eşyalarınızı yenileyin.

Uyku kalitesini arttırabilecek yolları daha önceki makalelerimizde anlatmıştık. Uykunun sağlık açısından önemini es geçmeyin ve size en uygun uyku kalitesini arttıran yöntemi bulun. Bu yollara ek olarak odanızda bitki yetiştirmeyi deneyin. Bazı bitkilerin sağlığı olumlu yönde etkilediği uzmanlarca söylenmektedir. Bitkiler nefes sorunlarını düzelterek uykunuzu iyileştirmede anahtar rol oynayabilir. Yatak odanıza seçtiğiniz bitkilerin etkilerini önceden araştırmanız gerekir. Büyük yapraklı yeşil bitkiler yerine küçük saksı çiçekleri kullanmanın sağlığa yararlı olduğu kabul edilmektedir.

Bir canlıyı yetiştirmek ve onu her gün sulamak sizi hem rahatlatacak hem de sağlığınızı korumanıza yardım edecektir. Çiçek beslemek aslında umut beslemektir. Yatak odası bitkileri şu şekildedir;

  • Yasemin çiçeği; kokusu ile sizi yatıştırarak anksiyete, depresyon ve kaygı problemlerinizi azaltır. Yatak odanıza girdiğinizde size huzur vererek uyumanızı kolaylaştırır. Yasemin çiçeğinin şahane görüntüsüne bakmaya doyamayacaksınız.
  • Lavanta çiçeği; farmakolojik olmayan psikolojik ilaç olarak bilinir. Yoğun ve rahatlatıcı kokusu ile size muhteşem bir uyku atmosferi yaratır. Çiçek yetiştirmeyi sevmiyorsanız lavanta özü yağlarını da tercih edebilirsiniz.
  • Aloe vera bitkisi; oksijen üretimi fazla olarak bilinen havayı temizlediği öne sürülen en güzel yatak odası bitkisidir. Yetersiz oksijen bulunan alanlarda bu bitkinin bulunması nefes darlığı, astım ve baş ağrısı sorunlarının önüne geçer.
  • Areka palmiyesi; minik bir ağaç görünümünde, üst solunum yollarına iyi gelen, her mevsimde yetiştirilebilir özelliğiyle güzel bir seçim olabilir.
  • Benjamin bitkisi; kimyasal maddelerin ortamdan arındırılması için birebir.

Bu bitkileri görüntüsünü en çok sevdiğinize veya yetiştirmekten en çok zevk aldığınıza göre seçebilirsiniz.

No Comments Yet

Comments are closed